БУЂЕЊЕ НА ВРЕМЕ

Зоран Рајовић
Српски Бели Орлови су забележили прву победу у овогодишњем првенству, у Канадској Фудбалској лиги у којој се ове године такмичи 16 тимова. Орлови су победили не баш квалитетни North York Astros са 2:0 (0:0), потпуно заслужено и неочекивано теже, јер се гостујући тим бар у првом делу и није поштено приближио нашем голу. Просто је невероватно колико су шанси наши играчи пропустли, али исто тако вечерас су били и миљеници среће. Старо је фудбалско правило да кад не искористиш шансе, следи казна. North York Astros је имао једну једину али и највећу прилику на утакмици, у самом финишу, нису је срећом искористили, а после тога су просто прегажени у финишу утакмице. Орлови су одиграли доминантно прво полувреме, преспавали први део другог и жестоко одиграли завршницу, коју је обележио млађани Лука Марић сјајном игром, а да на терену није провео ни читавих 10 минута.

Стадион: Centennial Време: Идеално
Жути картони: Fayehun, Ugochukwu
Стрелци: 1:0 Рајовић (81) 2:0 Димитров (88-п)

Српски Бели Орлови: Ђурковић, Molder, Влашки, Димитров, West, Bailey (54.Вицикнез), Клисара (62.Вукоје), Луковић , Crozier, Novais, Рајовић (85.Марић)
Тренер: Урош Стаматовић

North York Astros: Perego, Alcantra, Craig, Tischer, Zwane, Cordon, Ramsey, Ugoghukwu, Mendez, Fayehun (65.Valentine), Notaro

Од самог старта Орлови су загосподарили тереном, брзим и прецизним пасовима лако су прескакали згуснуту одбрану противника. Истицао се расположени Димитров на десној страни, West је правио праву пометњу напред а у средини је доминирао Вељко Луковић. У 5.минуту Клисара искоса са 14 метара шутира лепо али поред гола. Димитров у 8.минуту лети десним крилом, ипак лопта је била бржа од њега и завршава у голауту. Комбинују Рајовић и West у 10. минуту, лопта до Димитрова на десном крилу на 7-8 метара, голмана пресеца центаршут. У 13.минуту Рајовић је лепо прошао левом страном, још лепше центрирао до Bailey који шутира поред гола. Нови продор Димитрова у 17.минуту, центаршут и замало аутогол. У следећем минуту Рајовић је оклевао у доброј позицији, додаје Димитрову, ударац преко гола. Велику шансу пропушта West у 24.минуту, идеално је примио лопту на првој стативи, окренуо се и шутирао са 7 метара, голман добро брани. West се поново добро гради у 31.минуту, додаје до Рајовића, добар ударац, голман брани и корнер. У следећем минуту идеалан центаршут Димитрова са десне стране на другу стативу, где није био спреман усамљени West и промашује лопту са 5 метара. West се намешта у 33.минуту, добро се гради и шутира, али голман опет брани. Одличан корнер Димитрова у 36.минуту, West из близине главом промашује. Рајовић је показао да има изузетну левицу, у 45.минуту из скраћеног корнера је гађао супротни угао и за мало прамашио.

Треба истаћи да у првом делу гости нису упутили нити један шут ка нашем голу, и једва да су се два пута приближили нашем шеснаестерцу.

У другом делу North York Astros мења тактику, играју врло агресивно и постављају зону на 40-50 метара од гола, што је наше мало збунило и тешко долазе у повољне прилике. Након корнера у 50.минуту и велике гужве у казненом простору Луковић је изблокиран у идеалној ситуацији. У 58.минуту Влашки идеално за Кирилова на десном крилу, одличан центаршут, West се не сналази и на одбијену лопту натрчава Луковић и шаље је преко гола. Време одмиче, нема гола, увлачи се помало и несигурност, гости су први пут запретили у 68.минуту када су били у ситуацији два на један, срећом у одлучном тренутку Влашки их чита и пресеца пас. Након прекршаја над Вукојем, Вицикнез у 70.минуту са 25 метара за мало прамашује горњи десни угао из слободног ударца. Следи неколико корнера и идеалних лопти Вицикнеза. Потпуно сам на другој стативи Влашки се оклизнуо у 73.минуту. И онда следи шанса утакмице у 79.минуту. Изненада Zwane je избачен у празно, заспала је наша задња линија, Ђурковић је био неодлучан, Zwane се одучује за лоб, урадио је добро и онда Ђурковић пантерски, фантастичним рефлексом и одразом не само да спашава сигуран гол, него и хвата живу лопту. У 80.минуту након одличног корнера Вицикнеза, голман одбија лопту до усамљеног Molderа, шутира у небрањени гол, али лопта погађа једног играча из одбране.

И онда у наставку акције са десног крила лопта долази до Зорана Рајовића по средини на 20 метара који не чекајући из прве полуволејом вањским фелшом десном ногом шаље лопту у доњи леви голманов угао, коначно 1:0! Могао је свој деби Рајовић и да крунише и другим голом само два минута касније, али у одлучном тренутку када је имао само голмана испред себе, даје прејак фор. У следећем 85.минуту Вукоје из прве са десног крила погађа Рајовића, али голман брани.

Потом бурно поздрављен излази Рајовић и улази Лука Марић. Било му је довољно седам минута колико се још играло да покаже раскошни таленат и умеће. У свом прво додиру са лоптом у 88.минуту муњевито улази у шеснаестарац искоса са леве стране, лако ломи одбрамбеног играча испред себе, овом ништа није преостало него да га сруши и чист пенал. Димитров иако прочитан довољно јако и прецизно шутира са пенала и 2:0! У 92.минуту Марић мења страну, али исти сценарио, лако пролази, овај пут га не руше и онда искоса са 7-8 метара гађа супротну страну и права штета, за мало поред гола. Стекао се утисак да је утакмица потрајала још десет минута наши би дали пет голова, али и два су била довољна за прва три бода.